PRIVAATSUSTINGIMUSED JA KÜPSISTE POLIITIKA

See leht kasutab küpsiseid. Jätkates selle lehe sirvimist, nõustute meie küpsiste kasutamisega. Privaatsustingimused ja küpsiste poliitika

Lisatud 14.12.2021

Lõpuks on kätte jõudnud aasta algul välja hõigatud kütuseelementide võidukäik: tootmisliinilt veereb maha Citroën ë-Jumpy Hydrogen. Uus vesinikusõiduk jõuab juba lähiajal esimese kliendi – SUEZ Groupi – kätte põhjalikuks testimiseks.

Citroën toob ühena esimestest turule uue energialahenduse, mis pakub lisa ülemaailmselt suuri investeeringuid pälvivatele elektrisõidukitele. Prantsuse tootja jääb uue mudeli turule toomisega truuks juba 100 aasta jooksul pakutud innovatsioonile ja kogutud kogemusele tarbesõidukite valdkonnas, pakkudes professionaalidele kohandatud lahendusi nii täna kui ka tulevikus.

“Esimene ë-Jumpy Hydrogen veereb kohe tootmisliinilt maha, mis tähendab, et kütuseelemendiga vesinikulahendus on nüüd reaalsuseks saamas. Lisaks meie elektrisõidukite portfelli täiendamisele pakub see klientidele suuremat sõiduulatust, eriti maanteedel, ja parendab tänu ülikiirele laadimisele ka sõidukite kasutusaega,” ütleb Laurrence Hansen, Citroëni toote- ja strateegiajuht.

Hanseni sõnul säilitab sõiduk sisepõlemismootoriga versiooni juurest tuttavad võimalused ja praktilisuse, jäädes ka uut energialahendust kasutades kergemate tarbesõidukite turul igati konkurentsivõimeliseks. 

“Citroën on eriti uhke, et suutis kombineerida senistele mudelitele edu toonud omadused ning keskkonnasäästlikumale ja tulevikku suunatud sõidule omase meelerahu. Praeguste vesinikutehnoloogiate arendusplaanide valguses on tegu uue olulise lahendusega, mis täiendab turu kõige laiemat elektrisõidukite valikut,” lisas ta.

Täiendav lahendus, mis on kohandatud konkreetseteks olukordadeks

Vesinikutehnoloogia kasutusele võtmine on kooskõlas nii Citroëni elektrifitseerimise strateegiaga kui ka sooviga pakkuda klientide vajadustele vastavaid lahendusi. Ë-Jumpy Hydrogen täiendab turu suurimat tarbesõidukite valikut – alates My Ami Cargost kuni ë-Jumpy, ë-Berlingo ja ë-Jumperini.

Vesinikulahenduse peamiseks sihtgrupiks on kliendid, kes vajavad pikemateks sõitudeks üle 300-kilomeetrist sõiduulatust ja võimalikult lühikest laadimisaega, et sõiduki kasutusaega maksimeerida. Samuti on ë-Jumpy Hydrogen sobilik kõigile, kelle jaoks on oluline ligipääs kesklinnapiirkondadesse, kuid kes sõidavad tihti ka suurematel maanteedel, kus on hea ligipääs vesinikutanklatele. Tänu vesinikule on ettevõtjatel võimalus oma autopargi jalajälge oluliselt vähendada ning oma tegevused jätkusuutlikumaks muuta.

Uudse lahenduse kasuks otsustavaid kliente ühendavad peamiselt kaks omadust: pühendumus puhtamale energiale ja vajadus pääseda kesklinna. Klientideks võivad olla näiteks linnasiseselt töötavad või pikemaid vahemaid läbivad kullerfirmad, kohalikud omavalitsused või tootmisettevõtted.

Ë-Jumpy Hydrogenil on kaks teineteist täiendavat jõusüsteemi: kõrgepingeaku energia salvestamiseks ja alalise elektrivarustuse tagamiseks ning kütuseelement, mis muudab vesinikku ja õhus leiduvat hapnikku elektriks, veeks ja soojuseks. Kuni süsteemile on tagatud piisav hulk vesinikku, töötab see katkematult. 

Peamiselt 45 kW kütuseelemendi jõul töötav elektrimootor suudab pakkuda pikemat sõiduulatust – pea 350 km. Tagavaralahendusena kuulub süsteemi ka 10,5 kWh liitiumioonaku, mis suudab pakkuda vajalikku energiat kuni 50 kilomeetri (WLTP) läbimiseks.

Lisaks tagavaralahendusena töötamisele pakub kõrgepingeaku mootorile lisajõudu dünaamilise soorituse tagamiseks, seda eriti kiirendamisel, ning võimaldab aeglustamisel ja pidurdamisel energiat salvestada. Nende kahe komponendi – aku ja kütuseelemendi – ühendamine tagabki üle 400 km sõiduulatuse.

“Aku tagab kohalt liikudes ja kiirendades vajaliku võimsuse ning võimaldab erinevatel hetkedel ka energiat taastada. Kütuseelement tagab aga muljetavaldava sõiduulatuse. Tänu nende kompaktsele suurusele ja praktilisusele suudame säilitada tarbesõidukite ühe peamise näitaja, milleks on kaubaruumi laadimismaht (identne elektri- ja diiselmootoriga versioonidega),” märgib Christian Maugy, vesinikkütuseelementide spetsialist.

 

Kiire laadimine ja muutumatu praktilisus

Ë-Jumpy Hydrogeni laadimisel on täieliku sõiduulatuseni jõudmine 20 korda kiirem kui elektriauto puhul (võrdlus põhineb laadimisel 100 kW avalikus laadimisjaamas) – kolme vesinikupaagi täitmiseks kulub vaevu kolm minutit. Kokku 4,4 kilogrammise mahutavusega paagid tagavad suure sõiduulatuse, samas kui kiire tankimisaeg tähendab, et ettevõtted ei pea asjatult aega raiskama ning saavad oma sõidukeid efektiivselt kasutada

Citroëni eesmärk oli ka see, et aku ja vesinikupaakide lisamine ei mõjutaks negatiivselt ë-Jumpy Hydrogeni laadimismahtu, täpselt nagu ka elektriliste ë-Berlingo, ë-Jumpy ja ë-Jumperi puhul. Sedasi saavad kliendid uue tehnoloogia kasutusele võtmisest ainult kasu lõigata, ilma et peaksid selle arvelt praktilisust ohverdama. 

Tagamaks ë-Jumpy Hydrogeni praktilisust ja peamist funktsiooni ehk võimekust transportida raskeid ja suuri esemeid, paigaldati aku nutikalt istmete alla ning kolm vesinikupaaki põranda alla. Kahe pakutava mudeliversiooni ruumikus on seega võrdväärne elektriliste versioonidega: 5,3 m3 L2 versiooni puhul ja 6,1 m3 L3 versioonil. Mudeli kandevõime ja veojõud ulatuvad sarnaselt elektri- ja diiselversioonidele kuni 1000 kilogrammini.

Esimene ë-Jumpy Hydrogen tarnitakse 2022. aasta alguses ning seda testitakse kahe nädala jooksul tegelikes tingimustes. Testperiood annab Citroënile võimaluse tõestada tehnoloogia sobivust ka reaalsetes olukordades.

 

Töölaua versioon